11.13 A copper block of mass 2.5 kg is heated in a furnace to a temperature of 500 °C and then placed on a large ice block. What is the maximum amount of ice that can melt? (Specific heat of copper = 0.39 J g–1 K–1; heat of fusion of water = 335 J g–1 ).

4 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.13 Mass of the copper block, m = 2.5 kg = 2.5 *103 gm

Rise in temperature of the copper block,  ?  T = 500°C

Specific heat of the copper, C = 0.39 g–1 K–1

Heat of fusion of water, L = 335 J g–1

The maximum heat the copper block can lose, Q = mc ?  T = 2.5 *103*0.39*500 = 487500 J

Let m1 gm be the mass of the ice, which will

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Given

6a2 = 24

a2 = 4

a = 2m

Δ v = v ( γ ) Δ T

= 3 α v Δ T

= 3 × 5 × 1 0 4 × ( a 3 ) × 1 0

= 3 × 5 × 1 0 4 × 8 × 1 0

= 1 2 0 × 1 0 3 = 1 . 2 × 1 0 5 c m 3

 

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering