11.16 A child running a temperature of 101°F is given an antipyrin (i.e. a medicine that lowers fever) which causes an increase in the rate of evaporation of sweat from his body. If the fever is brought down to 98°F in 20 minutes, what is the average rate of extra evaporation caused, by the drug. Assume the evaporation mechanism to be the only way by which heat is lost. The mass of the child is 30 kg. The specific heat of human body is approximately the same as that of water, and latent heat of evaporation of water at that temperature is about 580 cal g –1.

12 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.16 Initial body temp of the child,  T1 = 101°F

Final body temp of the child,  T2 = 98°F

Change in temperature,  ?  T = T1-T2= (101°F- 98°F) = 3 °F = 59  (3-32) ° C = 1.666 ?

Time taken t achieve this temperature, t = 20 min

Specific heat of human body = Specific heat of water, c = 1000 cal/kg/ ?

Latent heat of evaporation of

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Given

6a2 = 24

a2 = 4

a = 2m

Δ v = v ( γ ) Δ T

= 3 α v Δ T

= 3 × 5 × 1 0 4 × ( a 3 ) × 1 0

= 3 × 5 × 1 0 4 × 8 × 1 0

= 1 2 0 × 1 0 3 = 1 . 2 × 1 0 5 c m 3

 

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering