11.18 A brass boiler has a base area of 0.15 m2 and thickness 1.0 cm. It boils water at the rate of 6.0 kg/min when placed on a gas stove. Estimate the temperature of the part of the flame in contact with the boiler. Thermal conductivity of brass = 109 J s–1 m–1 K–1 ; Heat of vaporization of water = 2256 * 103 J kg–1.

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.18 Base area of the boiler, A = 0.15 m2

Thickness of the boiler, l = 1.0 cm = 0.01 m

Boiling rate of water, R = 6.0 kg/min

Let us assume the mass of the boiling water, m = 6 kg and the time to boil, t = 1 min = 60 s

Thermal conductivity of brass, K = 109 J s–1 m–1 K–1

The amount of heat flowing into w

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Given

6a2 = 24

a2 = 4

a = 2m

Δ v = v ( γ ) Δ T

= 3 α v Δ T

= 3 × 5 × 1 0 4 × ( a 3 ) × 1 0

= 3 × 5 × 1 0 4 × 8 × 1 0

= 1 2 0 × 1 0 3 = 1 . 2 × 1 0 5 c m 3

 

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering