11.6 A steel tape 1m long is correctly calibrated for a temperature of 27.0 °C. The length of a steel rod measured by this tape is found to be 63.0 cm on a hot day when the temperature is 45.0 °C. What is the actual length of the steel rod on that day ? What is the length of the same steel rod on a day when the temperature is 27.0 °C ? Coefficient of linear expansion of steel = 1.20 * 10–5 K–1 .

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.6 Length of the steel tape, l = 1 m = 100 cm, At temperature T = 27 ° C

Coefficient of linear expansion of steel α = 1.2 *10-5 / K

Let l1=63cm be the length of the steel rod at temperature T1 = 45.0 °C and

l2 be the length of the steel rod and l' be the length of the steel tape at 45.0 °C

We have l' = l + αl (T1-T) = 100 + 1.2

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Given

6a2 = 24

a2 = 4

a = 2m

Δ v = v ( γ ) Δ T

= 3 α v Δ T

= 3 × 5 × 1 0 4 × ( a 3 ) × 1 0

= 3 × 5 × 1 0 4 × 8 × 1 0

= 1 2 0 × 1 0 3 = 1 . 2 × 1 0 5 c m 3

 

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering