11.9 A brass wire 1.8 m long at 27°C is held taut with little tension between two rigid supports. If the wire is cooled to a temperature of –39 °C, what is the tension developed in the wire, if its diameter is 2.0 mm ? Co-efficient of linear expansion of brass = 2.0 * 10–5 K–1; Young's modulus of brass = 0.91 * 1011 Pa.

4 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.9 Initial temperature, T1 = 27°C, Length of the wire l1 at T1 = 1.8 m

Final temperature, T2 = -39°C

Diameter of the wire, d = 2.0 mm = 2 *10-3 m

Coefficient of linear expansion of brass, α=2*10-5 /K

Youngs' modulus of brass, Y = 0.91 *1011 Pa

Let the tension developed be F

We know Youngs' modulus = StressStrain = FA?LL=Y

*?LL = FA or F = AY?LL

Here, A = cro

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Given

6a2 = 24

a2 = 4

a = 2m

Δ v = v ( γ ) Δ T

= 3 α v Δ T

= 3 × 5 × 1 0 4 × ( a 3 ) × 1 0

= 3 × 5 × 1 0 4 × 8 × 1 0

= 1 2 0 × 1 0 3 = 1 . 2 × 1 0 5 c m 3

 

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering