12.5 In changing the state of a gas adiabatically from an equilibrium state A to another equilibrium state B, an amount of work equal to 22.3 J is done on the system. If the gas is taken from state A to B via a process in which the net heat absorbed by the system is 9.35 cal, how much is the net work done by the system in the latter case ?

(Take 1 cal = 4.19 J)

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

The work done, W = 22.3 J

Being an adiabatic process,  ?  Q = 0

?  W = -22.3 J : since the work is done on the system

From the 1st law of thermodynamics, we know ?  Q = ? U+ ?  W, where ? U is the change of internal energy of the gas

?  U = 22.3 J

When the gas goes from state A to state B via a process, the net heat abso

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering