12.8 An electric heater supplies heat to a system at a rate of 100W. If system performs work at a rate of 75 joules per second. At what rate is the internal energy increasing?
12.8 An electric heater supplies heat to a system at a rate of 100W. If system performs work at a rate of 75 joules per second. At what rate is the internal energy increasing?
Heat is supplied to the system at a rate of 100W
Hence, heat supplied, Q = 100 J/s
The system performs at the rate of 75 J/s
Hence, work done, W = 75 J/s
From the 1st law of Thermodynamics, we have Q = U + W, where U is the internal energy
U = Q – W = 100 – 75 = 25 J/s = 25 W
Therefore the internal energy
Similar Questions for you
From A to B the process is isobaric

= W = 2 × R (600 - 350)
= 500 R
Heat is path dependent so path function but internal energy does not depend on path chosen.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering





