13.11 A metre long narrow bore held horizontally (and closed at one end) contains a 76 cm long mercury thread, which traps a 15 cm column of air. What happens if the tube is held vertically with the open end at the bottom?

0 Views|Posted 9 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
9 months ago

13.11 Length of the narrow bore, L = 1 m = 100 cm

Length of the mercury thread, l = 76 cm

Length of the air column between mercury and the closed end, lo  = 15 cm

Since the bore is held vertically in air with the open end at the bottom, the mercury length that occupies the air space is 100 – (76 + 15) =

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering