13.12 From a certain apparatus, the diffusion rate of hydrogen has an average value of 28.7 cm3 s–1. The diffusion of another gas under the same conditions is measured to have an average rate of 7.2 cm3 s–1. Identify the gas.

[Hint : Use Graham's law of diffusion: R1/R2 = ( M2 /M1 )1/2, where R1, R2 are diffusion rates of gases 1 and 2, and M1 and M2 their respective molecular masses. The law is a simple consequence of kinetic theory.]

1 Views|Posted 9 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
9 months ago

13.12 Rate of diffusion of hydrogen, R1= 28.7 cm3 s–1

Rate of diffusion of another gas, R2 = 7.2 cm3 s–1

According to Graham's law of diffusion, we have:

 R1R2= M2M1, where M1= molecular mass of hydrogen = 2.02 g and M2 is the molecular mass of the unknown gas

M2=M1* (R1R2)2= 2.02* (28.77.2)2= 32.09 = Molecular mass of Oxygen

Hence, the unknown

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering