13.5 An air bubble of volume 1.0 cm3 rises from the bottom of a lake 40 m deep at a temperature of 12 °C. To what volume does it grow when it reaches the surface, which is at a temperature of 35 °C?

2 Views|Posted 9 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
9 months ago

13.5 Volume of the air bubble , V1 = 1.0 cm3 = 1 *10-6 m3

Height achieved by bubble, d = 40 m

Temperature at a depth of 40 m, T1 = 12 ? = 285 K

Temperature at the surface of the lake, T2 = 35 ? = 308 K

The pressure at the surface of the lake, P2 = 1 atm = 1.013 *105 Pa

The pressure at 40m depth: P1 = 1 atm + d ?g

Where ? is the densit

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering