6.10 A jet plane is travelling towards west at a speed of 1800 km/h. What is the voltage difference developed between the ends of the wing having a span of 25 m, if the Earth's magnetic field at the location has a magnitude of 5 * 10–4 T and the dip angle is 30°.

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

6.10 Speed of the jet plane, v = 1800 km/h = 500 m/s

Wing span, l = 25 m

Earth's magnetic field, B = 5 *10-4 T

Dip angle, β = 30 °

The vertical component of the earth's magnetic field, BV = B sin?β = 5 *10-4sin?30° = 2.5 *10-4 T

Voltage difference between the ends of the wing can be calculated as

e = BV*l*v = 2.5 *10-4*25*500 = 3.125 V

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering