6.13 It is desired to measure the magnitude of field between the poles of a powerful loud speaker magnet. A small flat search coil of area 2 cm2 with 25 closely wound turns, is positioned normal to the field direction, and then quickly snatched out of the field region. Equivalently, one can give it a quick 90° turn to bring its plane parallel to the field direction). The total charge flown in the coil (measured by a ballistic galvanometer connected to coil) is 7.5 mC. The combined resistance of the coil and the galvanometer is 0.50 Ω. Estimate the field strength of magnet.

15 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

6.13 Area of the coil, A = 2 cm2 = 2 *10-4 m2

Number of turns, n = 25

Total charge flowing in the coil, Q = 7.5 mC = 7.5 *10-3 C

Total resistance of the coil and galvanometer, R = 0.50 Ω

We know, Induced current in the coil, I = Inducedemf(e)R ……… (1)

Induced emf is given by the equation, e = - n ddt ………………… (2),

Where d  is the change o

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering