6.15 An air-cored solenoid with length 30 cm, area of cross-section 25 cm2 and number of turns 500, carries a current of 2.5 A. The current is suddenly switched off in a brief time of 10–3 s. How much is the average back emf induced across the ends of the open switch in the circuit? Ignore the variation in magnetic field near the ends of the solenoid.

5 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

6.15 Length of the solenoid, l = 30 cm = 0.3 m

Area of cross-section, A = 25 cm2 = 25 *10-4 m2

Number of turns on the solenoid, N = 500

Current in the solenoid, I = 2.5 A

Current flowing time, t = 10-3 s

We know average back emf, e = ddt …………………. (1)

Where d= Change in flux = NAB ……………… .(2)

B = Magnetic field strength = μ0NIl ……

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering