6.3 A long solenoid with 15 turns per cm has a small loop of area 2.0 cm2 placed inside the solenoid normal to its axis. If the current carried by the solenoid changes steadily from 2.0 A to 4.0 A in 0.1 s, what is the induced emf in the loop while the current is changing?

8 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

6.3 Number of turns on the solenoid = 15 turns per cm = 1500 turns per m

Hence, number of turns per unit length, n = 1500

The loop area in the solenoid, A = 2.0 cm2 = 2 *10-4 m2

Current carrying by the solenoid, changes from 2 .0 A to 4.0 A

So, change of current, di = 4 – 2 = 2 A

Change in time, dt = 0.1 s

Accordin

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering