6.4 A rectangular wire loop of sides 8 cm and 2 cm with a small cut is moving out of a region of uniform magnetic field of magnitude 0.3 T directed normal to the loop. What is the emf developed across the cut if the velocity of the loop is 1 cm s–1 in a direction normal to the (a) longer side, (b) shorter side of the loop? For how long does the induced voltage last in each case?

7 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

6.4 Length of the rectangular wire loop, l = 8 cm = 0.08 m

Width of the rectangular loop, b = 2 cm = 0.02 m

Hence, the area of the rectangular loop, A = l *b = 0.08 *0.02 = 1.6 *10-3 m2

Magnetic field strength, B= 0.3 T

Velocity of the loop, v = 1 cm/s = 0.01 m /s

Emf developed in the longer side:

Emf developed in the

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering