8.19 A satellite orbits the earth at a height of 400 km above the surface. How much energy must be expended to rocket the satellite out of the earth's gravitational influence? Mass of the satellite = 200 kg; mass of the earth = 6.0*1024 kg; radius of the earth = 6.4 * 106 m; G = 6.67 * 10–11 N m2 kg2.

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Mass of the Earth, M = 6.0 * 1024 kg

Mass of the satellite, m = 200 kg

Radius of the Earth, Re = 6.4 *106 m

Universal gravitational constant, G = 6.67 * 10–11 N m2 kg2

Height of the satellite, h = 400 km = 0.4 *106 m

Total energy of the satellite at height h = 12mv2 + ( -GMemRe+h )

Orbital velocity of the satellite, v = GMeRe+h

Tot

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering