A 60 W load is connected to the secondary of a transformer whose primary draws line voltage. If a current of 0.54 A flows in the load, what is the current in the primary coil? Comment on the type of transformer being used.

5 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

This is a short answer type question as classified in NCERT Exemplar

Ps=60W, Is= 0.54 A

P=VI, V= 60/0.54= 110V

Voltage in the secondary is less than voltage in primary so transformer is step down transformer

As transformation ratio is, k = Es/Ep= Ip/Is

110/220=Ip/0.54A

Ip= 0.27A

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering