A 8 V Zener diode along with a series resistance R is connected across a 20V supply (as shown in the figure). If the maximum Zener current is 25 mA, then the minimum value of R will be_______ Ω .

2 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
6 months ago

 i (zenermax)=25mA

20 – imax R – 8 = 0

imax R = 12

At minimum zener current  (μA):

20iminRiminRL=0

RRL=128=32

lminR=12

iminRL=8

At maxm zener current –

20imaxR8=0

iL=O {asizmaxm=25mA}

imaxR = 12v

25 * 103 R = 12

R=12*10325=12*40=480Ω

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering