A ballon has 5.0 g mole of helium at 7°C. Calculate
(a) the number of atoms of helium in the balloon
(b) the total internal energy of the system.
A ballon has 5.0 g mole of helium at 7°C. Calculate
(a) the number of atoms of helium in the balloon
(b) the total internal energy of the system.
1 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
Answered by
8 months ago
This is a short answer type question as classified in NCERT Exemplar
Number of helium = 5
T=7oC=7+273=280K
(a) hence number of atoms = number of moles Avogadro's number
= atoms
(b) now average kinetic energy per molecule = 3/2 KBT
= total internal energy
= number of atoms
=
Similar Questions for you
PV = nRT
->Pµn
->Ratio=
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering


