A box of 1.00m3 is filled with nitrogen at 1.50 atm at 300K. The box has a hole of an area 0.010 mm2. How much time is required for the pressure to reduce by 0.10 atm, if the pressure outside is 1 atm.

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

This is a long answer type question as classified in NCERT Exemplar

Given volume V = 1m3

area = 0.01mm2

= 8.01 * 10 - 6 m2= 10 - 8 m2

Temperature both inside and outside are equal

So initial pressure inside the box = 1.50atm

Final pressure inside the box= 0.1atm

Assuming Vx= speed of nitrogen molecule in x direction

ni

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering