A bullet of mass m fired at 30° to the horizontal leaves the barrel of the gun with a velocity v. The bullet hits a soft target at a height h above the ground while it is moving downward and emerges out with half the kinetic energy it had before hitting the target. Which of the following statements are correct in respect of bullet after it emerges out of the target?
(a) The velocity of the bullet will be reduced to half its initial value.
(b) The velocity of the bullet will be more than half of its earlier velocity.
(c) The bullet will continue to move along the same parabolic path.
(d) The bullet will move in a different parabolic path.
(e) The bullet will fall vertically downward after hitting the target.
(f) The internal energy of the particles of the target will increase.
A bullet of mass m fired at 30° to the horizontal leaves the barrel of the gun with a velocity v. The bullet hits a soft target at a height h above the ground while it is moving downward and emerges out with half the kinetic energy it had before hitting the target. Which of the following statements are correct in respect of bullet after it emerges out of the target?
(a) The velocity of the bullet will be reduced to half its initial value.
(b) The velocity of the bullet will be more than half of its earlier velocity.
(c) The bullet will continue to move along the same parabolic path.
(d) The bullet will move in a different parabolic path.
(e) The bullet will fall vertically downward after hitting the target.
(f) The internal energy of the particles of the target will increase.
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) conserving energy between “O” ans ”A”

Ui + Ki = Uf + Kf
0+1/2mv2= mgh + 1/2mv'
(v')2=v2-2gh = v'= ……….1
Let speed after emerging be v1 then
=1/2mv12=1/2[1/2mv'2]
1/2m(v1)2=1/4m(v')2=1/4m[v2-2gh]
V1= ………….2
From eqn 1 and 2
So v1 = v'/
Similar Questions for you
Using Newton’s formula,
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b, d) When a man of mass m climbs up the staircases of height L, work done by the gravitational force on the man is mgl work done by internal muscular forces will be mgL as the change in kinetic is almost zero.
Hence total work done =-
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(c) m =150g =3/20kg
Time of contact =0.001s
U=126km/h=
V= -35m/s
Change in momentum of the ball = m (v-u)=
=21/2
F= dp/dt=- = - 1.05
Here – negative sign indicates that force will be opposite to the direction of movement of the ball be
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) First velocity of the iron sphere increases and after sometimes becomes constant called terminal velocity. Hence according first KE increases and then becomes constant which is best represented by b.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Six 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

