A cricket ball of mass 150 g moving with a speed of 126 km/h hits at the middle of the bat, held firmly at its position by the batsman. The ball moves straight back to the bowler after hitting the bat. Assuming that collision between ball and bat is completely elastic and the two remain in contact for 0.001s, the force that the batsman had to apply to hold the bat firmly at its place would be
(a) 10.5 N
(b) 21 N
(c) 1.05 *104 N
(d) 2.1 * 104 N
A cricket ball of mass 150 g moving with a speed of 126 km/h hits at the middle of the bat, held firmly at its position by the batsman. The ball moves straight back to the bowler after hitting the bat. Assuming that collision between ball and bat is completely elastic and the two remain in contact for 0.001s, the force that the batsman had to apply to hold the bat firmly at its place would be
(a) 10.5 N
(b) 21 N
(c) 1.05 *104 N
(d) 2.1 * 104 N
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(c) m =150g =3/20kg
Time of contact =0.001s
U=126km/h=
V= -35m/s
Change in momentum of the ball = m (v-u)=
=21/2
F= dp/dt=- = - 1.05
Here – negative sign indicates that force will be opposite to the direction of movement of the ball be
Similar Questions for you
Using Newton’s formula,
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) conserving energy between “O” ans ”A”

Ui + Ki = Uf + Kf
0+1/2mv2= mgh + 1/2mv’
(v’)2=v2-2gh = v’= ……….1
Let speed after emerging be v1 then
=1/2mv12=1/2[1/2mv’2]
1/2m(v1)2=1/4m(v’)2=1/4m[v2-2gh]
V1= ………….2
From eqn 1 and 2
So v1 = v’/
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b, d) When a man of mass m climbs up the staircases of height L, work done by the gravitational force on the man is mgl work done by internal muscular forces will be mgL as the change in kinetic is almost zero.
Hence total work done =-
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) First velocity of the iron sphere increases and after sometimes becomes constant called terminal velocity. Hence according first KE increases and then becomes constant which is best represented by b.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Six 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

