A capacitor of capacitance 500 is charged completely using a dc supply of 100 V. It is now connected to an inductor of inductance 50 mH to form an LC circuit. Then maximum current in LC circuit will be_______ A.
A capacitor of capacitance 500 is charged completely using a dc supply of 100 V. It is now connected to an inductor of inductance 50 mH to form an LC circuit. Then maximum current in LC circuit will be_______ A.
C = 500 V = 100 v, L = 50 mH
In this LC – oscillation
q = q0 cos
=
So, imax =
= 10A
Similar Questions for you
Kindly go through the solution
Bv = B sin 60°
->
M = φ? /I? = (B? A? )/I? = [ (μ? I? /2R? )πR? ²]/I?
[Diagram of two concentric coils]
M = (μ? πR? ²)/ (2R? )
M ∝ R? ²/R?
(A) The magnet's entry
R =
L = 2 mH
E = 9V
Just after the switch ‘S’ is closed, the inductor acts as open circuit.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering



