A Carnot engine has efficiency of 50%. If the temperature of sink is reduced by 40°C, its efficiency increases by 30%. The temperature of the source will be:

Option 1 - <p>166.7 K</p>
Option 2 - <p>255.1 K</p>
Option 3 - <p>266.7 K</p>
Option 4 - <p>367.7 K</p>
6 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
6 months ago
Correct Option - 3
Detailed Solution:

Efficiency η = 5 0 %

η = ( 1 T 2 T 1 ) * 1 0 0 = 5 0

1 T 2 T 1 = 5 0 1 0 0 1 T 2 T 1 = 1 2  -(i)

After the change :- 1 T 2 1 T 1 = 5 0 * ( 1 . 3 ) 1 0 0 = 6 5 1 0 0 = . 6 5  -(ii)

1 ( T 2 4 0 T 1 ) = . 6 5 --(ii)

4 0 T 1 = . 6 5 . 5 0 = . 1 5 T 1 = 4 0 0 0 1 5 = 2 6 6 . 7 k

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

from newtan’s law of cooling :

d T d t = k ( T T 0 )

Using average value :

7 5 6 5 5 = k [ ( 7 5 + 6 5 ) 2 2 2 5 ]

( 6 5 T ) 5 = k [ ( 6 5 + T ) 2 2 5 ]

1 0 6 5 T = 4 5 6 5 + T 2 2 5

T = 5 7 ° C

At Resonance

XL = XC

then lL = lC

Now phasor diagram

for L & C

So, Net current = zero

= (lL+lC)

Therefore current through R circuit at resonance will be zero

...Read more

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering