A coil of 0.01 H inductance and 1 ω resistance is connected to 200 V, 50 Hz AC supply. Find the impedance of the circuit and time lag between maximum alternating voltage and current.

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

This is a short answer type question as classified in NCERT Exemplar

L= 0.01H

R= 1ohm

Voltage =200V

Frequency = 50Hz

Z= R2+XL2 = 12+ (2*3.14*50*0.01)2 = 10.86 =3.3ohm

tan =wLR = 2πfLR=2*3.14*50*0.011 = 3.14

 = tan-13.14=72

 =72 π180rad

? t =  /w= 72π180*2π*50 = 1250 s

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering