A fighter jet is flying horizontally at a certain with a speed of 200ms-1. When it passes directly overhead ad anti-aircraft gun, a bullet is fired from the gun, at an angle (θ)with the horizontal, to hit the jet. If the bullet speed is 400m/s, the value of (θ)will be _____________.

4 Views|Posted 4 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
R
4 months ago

B →  fighter jet

              A →  anti-Air craft gun

              Draw velocity diagram of A w.r.t. B

              If A hits B

              Then Relative velocity perpendicular to the line joining A to B will be zero.

              That means 400 cos q = 200

                                         

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

y = α x β x 2

d y d x = α 2 β x = 0  

x = α 2 β           

y m a x = α × α 2 β β × ( α 2 β ) 2 = α 2 4 β           

Range = 2x=αβ=2u2sinθ.cosθg  

On comparing with

y = x tan θ - g x 2 2 u 2 c o s 2 θ  

...Read more

According to question, we can write

R = u 2 s i n 2 θ g u 2 = g R m a x , w h e r e θ = 4 5 °

H m a x = u 2 2 g = g R m a x 2 g = R m a x 2 = 1 0 0 2 = 5 0 m

t a n θ = v y v x = u y g t u x

t a n θ = | 8 1 0 4 | = | 1 2 |

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eleven 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eleven 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering