A gas mixture consists of 2.0 moles of oxygen and 4.0 moles of neon at temperature T. Neglecting all vibrational modes, calculate the total internal energy of the system. (Oxygen has two rotational modes.)
A gas mixture consists of 2.0 moles of oxygen and 4.0 moles of neon at temperature T. Neglecting all vibrational modes, calculate the total internal energy of the system. (Oxygen has two rotational modes.)
This is a short answer type question as classified in NCERT Exemplar
Oxygen gas having 5 degrees of freedom
Energy per mole of the gas =5/2RT
For 2 moles of the gas total internal energy =2 5/2RT=5RT
Neon is a monoatomic gas having 3 degrees of freedom
Energy per mole =3/2RT
We have 4 moles of Ne
Energy =
Similar Questions for you
PV = nRT
->Pµn
->Ratio=
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering


