A series LCR circuit containing 5.0H inductor, 80μF capacitor and 40Ω resistor is connected to 230 V variable frequency ac source. The angular frequencies of the source at which power transferred to the circuit is half the power at the resonant angular frequency are likely to be:

Option 1 - <p>25rad/s and 75rad/s<br>&lt;!-- [if !supportLineBreakNewLine]--&gt;<br>&lt;!--[endif]--&gt;</p>
Option 2 - <p>50rad/s and 25rad/s</p>
Option 3 - <p>46rad/s and 54rad/s</p>
Option 4 - <p>42rad/s and 58rad/s</p>
5 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
5 months ago
Correct Option - 3
Detailed Solution:

Q = ω? L/R ⇒ Δω = R/L = 50/4 = 8rad/sec
Δω
ω? = 1/√LC = 1/√ (5*80*10? ) = 50rad/sec
ω? = ω? - Δω/2 = 46rad/sec
ω? = ω? + Δω/2 = 54rad/sec

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering