A simple pendulum of time period 1s and length l is hung from a fixed support at O, such that the bob is at a distance H vertically above A on the ground (Fig) The amplitude is θ o . The string snaps at θ = θ0 /2. Find the time taken by the bob to hit the ground. Also find distance from A where bob hits the ground. Assume θ0 to be small so that sin o 0 and cos 0

3 Views|Posted 7 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
7 months ago

This is a long answer type question as classified in NCERT Exemplar

Let us assume t=0 when θ = θ o then θ = θ 0coswt

Given a seconds pendulum w=2 π

θ = θ o c o s 2 π t

At time t, let θ = θ o / 2

Cos2 π t 1 = 1 2  , t1=1/6

d θ d t =-( θ o 2 π )sin2 π t

t=t1=1/6

d θ d t =- θ o 2 π sin 2 π 6 = - 3 π θ o

the linear velocity is u=- 3 π θ o l

the vertical component is Uy= - 3 π l s i n θ o 2

the horizontal component U

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fourteen 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fourteen 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering