A stone of mass 20g is projected from a rubber catapult of length 0.1m and area of cross section 10?? m² stretched by an amount 0.04 m. The velocity of the projected stone is _______ m/s. (Young's modulus of rubber = 0.5 * 10? N/m²)
A stone of mass 20g is projected from a rubber catapult of length 0.1m and area of cross section 10?? m² stretched by an amount 0.04 m. The velocity of the projected stone is _______ m/s. (Young's modulus of rubber = 0.5 * 10? N/m²)
Loss in elastic potential energy = Gain in KE
½ (YA/L)x² = ½mv²
0.5 * (0.5*10? * 10? / 0.1) * (0.04)² = 20*10? ³ v²
0.5 * (5*10²) * 1.6*10? ³ = 20*10? ³ v²
0.4 = 20*10? ³ v²
v² = 20 => v = √20 ≈ 4.47 m/s
(Re-checking calculations)
0.5 * ( (0.5e9 * 1e-6) / 0.1) * (0.04)^2 = 0.5 * (5e2) * 1.6e-3 = 4.
0.5 * 2
Similar Questions for you
If is Poisson’s ratio,
Y = 3K (1 - 2 ) ……… (1)
and Y = 2 ……… (2)
With the help of equations (1) and (2), we can write
dm = (m/L)dx
∴ T = (mω²/2L) (L² - x²)
∴ ΔL = ∫? (mω²/2Lπr²Y) (L² - x²)dx
= ΔL = mω²L²/3πr²Y
Initially S? L = 2m
S? L = √2² + (3/2)²
S? L = 5/2 = 2.5 m
? x = S? L - S? L = 0.5 m
So since λ = 1 m. ∴? x = λ/2
So white listener moves away from S? Then? x (= S? L − S? L) increases and hence, at? x = λ first maxima will appear.? x = λ = S? L − S? L.
1 = d - 2 ⇒ d = 3 m.
As we know that
If length and diameter both are doubled
Energy density (u) =
Strain
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Mechanical Properties of Solids 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering