A transistor is connected in common emitter circuit configuration, then collector supply voltage is 10 V and the voltage drop across a resistor of 1000Ω in the collector is 0.6 V. If the current gain factor (β) is 24, then the base current is _______ µA. (Round off to the Nearest Integer)
A transistor is connected in common emitter circuit configuration, then collector supply voltage is 10 V and the voltage drop across a resistor of 1000Ω in the collector is 0.6 V. If the current gain factor (β) is 24, then the base current is _______ µA. (Round off to the Nearest Integer)
3 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
Answered by
5 months ago
As we know, β = Ic/Ib = 24 (Given)
R = 1000Ω, ΔV = 0.6V, Ic = ΔV/R = 0.6/1000 = 6*10? A
So, Ib = Ic/β = (6*10? )/24 = 25*10? A
or Ib = 25µA
Similar Questions for you
A n-p-n transistor can be used as amplifier.
Corresponding binary numbers of given waveforms.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering








