A zener diode of power rating 2W is to be used as a voltage regulator. If the zener diode ha s breakdown of 40V and its has to regulate voltage fluctuated between 6 V and 14 V, the value of Rs for safe operation should be_______   Ω .

 

3 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
6 months ago

Maximum current through zener diode,

  i = 2 1 0 = 0 . 2 A             

When unregulated voltage is 14V,

Potential difference across Rs,

              VS = 14 – 10 = 4V

R S = V S i = 4 0 . 2 = 2 0 Ω

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering