An electrical device draws 2KW power from AC mains (voltage 223V(rms)=) 50000 V . The current differs (lags) in phase by (tan = - 3 / 4 ) as compared to voltage . find

(a) R

(b) XL-X(c) Im. Another device has twice the values for R,XcandXL. how the answer affected?

5 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

This is a long answer type question as classified in NCERT Exemplar

Power drawn, p= 2KW= 2000W

tan  =-3/4

P=V2/Z

Z=V2/P= 223*2232*103 =25

Z = R2+ (XL-XC)2

25= R2+ (XL-XC)2

625 = R2+ (XL-XC)2 ………… (1)

tan  = XL-XCR = ¾

XL-XC= 3R/4

Use this in eqn 1

625= R2+ (3R/4)2 = R2+9R2/16

625 = 25R2/16, R= 20ohm

XL-XC=15ohm

Im= 2 I= 2V/Z = 223*225 = 12.6A

If R, XL and Xc are all doubled, tan

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering