An electron and proton are separated by a large distance. The electron starts approaching the proton with energy 3 eV. The proton captures the electron and forms a hydrogen atom in second excited state. The resulting photon is incident on a photosensitive metal of threshold wavelength 4000 Å. What is the maximum kinetic energy of the emitted photoelectron?
An electron and proton are separated by a large distance. The electron starts approaching the proton with energy 3 eV. The proton captures the electron and forms a hydrogen atom in second excited state. The resulting photon is incident on a photosensitive metal of threshold wavelength 4000 Å. What is the maximum kinetic energy of the emitted photoelectron?
Energy of electron = 3 eV
It forms H atom in n=3 state. Energy released E = 3 - (-13.6/9) = 3 + 1.51 = 4.51 eV.
Photon Energy = 4.51 eV
Threshold energy = hc/λ = 12400eVÅ / 4000Å = 3.1 eV.
kE_max = 4.51 - 3.1 = 1.41 eV
Similar Questions for you
Kindly go through the solution
Change in surface energy = work done
|DE0| = –10.2

]
= 3 m/s
n = 4
Number of transitions =
Kinetic energy: Potential energy = 1 : –2
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Atoms 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

