An inductor of reactance 1 ? and a resistor of 2 ? are connected in series to the terminals of a 6 V (rms) AC source. The power dissipated in the circuit is
(a) 8 W
(b) 12 W
(c) 14.4 W
(d) 18 W
An inductor of reactance 1 ? and a resistor of 2 ? are connected in series to the terminals of a 6 V (rms) AC source. The power dissipated in the circuit is
(a) 8 W
(b) 12 W
(c) 14.4 W
(d) 18 W
4 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
Answered by
8 months ago
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
Average power dissipated is ErmsIrmscos
Z=
= =
Irms= 6/ A
cos =R/Z=2/
pav= 6 = 14.4W
Similar Questions for you
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering







