As shown in the figure an inductor of inductance 200 mH is connected to an AC source of emf 220 V and frequency 50 Hz. The instantaneous voltage of the source is 0 V when the peak value of current is The value of a is __________.
As shown in the figure an inductor of inductance 200 mH is connected to an AC source of emf 220 V and frequency 50 Hz. The instantaneous voltage of the source is 0 V when the peak value of current is The value of a is __________.
13 Views|Posted 4 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
Answered by
4 months ago
Let l = l0 cos wt
Then v = v0 sinwt
at t = 0, v = 0
but l = l0
a = 121 * 2
a = 242
Similar Questions for you
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering








