Calculate the stress developed inside a tooth cavity filled with copper when hot tea at temperature of 57 0C is drunk. You can take body (tooth) temperature to be 370 C and α = 1.7* 10-5 / 0C , bulk modulus for copper = 140 * 109 N/m2.

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

This is a long answer type question as classified in NCERT Exemplar

Decrease in temperature ? t = 57-37= 200C

Coefficient of linear expansion α = 1.7 * 10 - 5 / oC

Bulk modulus for copper B = 140 * 10 9 N / m 2

Coefficient of cubical expansion γ = 3 α = 5.1 * 10 - 5 / ° C

Let initial volume of the cavity be V and its volume increases by ? V  d

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Given

6a2 = 24

a2 = 4

a = 2m

Δ v = v ( γ ) Δ T

= 3 α v Δ T

= 3 × 5 × 1 0 4 × ( a 3 ) × 1 0

= 3 × 5 × 1 0 4 × 8 × 1 0

= 1 2 0 × 1 0 3 = 1 . 2 × 1 0 5 c m 3

 

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eleven 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eleven 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering