Draw a graph to show the variation of P.E., K.E. and total energy of a simple harmonic oscillator with displacement.
Draw a graph to show the variation of P.E., K.E. and total energy of a simple harmonic oscillator with displacement.
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
Potential energy of a simple harmonic oscillator is = ½ kx2=1/2mw2x2
K=mw2
When x=0 PE=0
When x= , PE=maximum
=1/2 mw2A2
KE of a simple harmonic oscillator =1/2 mv2
= 1/2 m [w ] 2
= ½ mw2 (A2-x2)
This is also parabola if plot KE against dis
Similar Questions for you
Velocity of block in equilibrium, in first case,
Velocity of block in equilibrium, is second case,
From conservation of momentum,
Mv = (M + m) v’
f? = 300 Hz
3rd overtone = 7f? = 2100 Hz
Kindly consider the following figure
K = U
½ mω² (A² - x²) = ½ mω²x²
A² - x² = x²
A² = 2x²
x = ± A/√2
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fourteen 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

