Find average power in electric circuit if source voltage (V) = 20sin(100wt) and current in the circuit (I) = 2sin(100wt + )
Find average power in electric circuit if source voltage (V) = 20sin(100wt) and current in the circuit (I) = 2sin(100wt + )
Option 1 - <p><span lang="EN-IN">10 W</span></p>
Option 2 - <p><span lang="EN-IN">20 W</span></p>
Option 3 - <p><span lang="EN-IN">5 W </span></p>
Option 4 - <p><span lang="EN-IN">15.5 W</span></p>
1 Views|Posted 4 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
Answered by
4 months ago
Correct Option - 1
Detailed Solution:
= IV cos
cos 60°
= 10 W
Similar Questions for you
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering







