For the harmonic travelling wave y = 2 cos 2π (10t–0.0080x + 3.5) where x and y are in cm and t is second. What is the phase difference between the oscillatory motion at two points separated by a distance of
(a) 4 m
(b) 0.5 m
(c) 2 λ
(d) 3 4 λ (at a given instant of time)
(e) What is the phase difference between the oscillation of a particle located at x = 100cm, at t = T s and t = 5 s
For the harmonic travelling wave y = 2 cos 2π (10t–0.0080x + 3.5) where x and y are in cm and t is second. What is the phase difference between the oscillatory motion at two points separated by a distance of
(a) 4 m
(b) 0.5 m
(c) 2 λ
(d) 3 4 λ (at a given instant of time)
(e) What is the phase difference between the oscillation of a particle located at x = 100cm, at t = T s and t = 5 s
This is a long answer type question as classified in NCERT Exemplar
Wave functions y= 2cos2 (10t-0.0080x + 3.5)
= 2cos(20 )
Now standard equation of travelling wave can be written as
Y= a cos (wt-kx+ )
So by comparing with above equation
a= 2cm
w=20
k=0.016
path difference =4cm
(a) phase difference pa
Similar Questions for you
The acceleration of wave is g/2. Its speed increases as it moves up. So answer is (2)
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fifteen 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering




