In the circuit shown below, maximum zener diode current will be _________mA.
In the circuit shown below, maximum zener diode current will be _________mA.
2 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
Answered by
5 months ago
Thus l2 = l - LL
= 0.015 – 0.006
= 0.009 = 9mA
Similar Questions for you
A n-p-n transistor can be used as amplifier.
Corresponding binary numbers of given waveforms.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering










