In the given circuit, the magnitude of VL and VC are twice that of VR. Given that f = 50 Hz. the inductance of the coil is 1 K π m H .  The value of K is_________.

 

8 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
6 months ago

Given

VL = VC = 2VR, f = 50Hz

L=1kπmH

since, VL = VC.

then

Vnet= (VLVC)2+ (VR)2

VR = VNet = 220V

I = VNetZ=220 (XLXC)2+122

I=44A

VL=IxL=2vR

= I xL = 440

xL = 10

WL = 10

2πfL = 10

L=11100πk=1100=0.010

 

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering