In the voltage regulator circuit shown below, the reverse breakdown voltage of zener diode is 3 V. Find the current through zener diode.

 

Option 1 - <p><span lang="EN-IN">7 mA</span></p>
Option 2 - <p><span lang="EN-IN">1.5 mA</span></p>
Option 3 - <p><span lang="EN-IN">5.5 mA</span></p>
Option 4 - <p><span lang="EN-IN">10 mA</span></p>
1 Views|Posted 4 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
4 months ago
Correct Option - 3
Detailed Solution:

ibattery= 1 0 ? 3 1 0 0 0  = 7mA

i2kW = 3 2 0 0 0  =1.5 mA

iz = (7 – 1.5) mA

= 5.5mA

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering