LED is constructed from Ga – As – P semiconducting material. The energy gap of this LED is 1.9 eV. Calculate the wavelength of light emitted and its colour.

[h = 6.63 * 10-34 Js and c = 3 * 108 ms-1]

Option 1 - <p>654nm and orange colour&nbsp;</p>
Option 2 - <p>1046nm and blue colour</p>
Option 3 - <p>1046nm and red colour&nbsp;</p>
Option 4 - <p>654nm and red colour</p>
9 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
5 months ago
Correct Option - 4
Detailed Solution:

λ=hcE=6.63*1034*3*1081.9*1.6*1019 = 654 nm (red)

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering