The container shown in Fig. has two chambers, separated by a partition, of volumes V1 = 2.0 litre and V2= 3.0 litre. The chambers contain µ1 = 4.0and µ2 =5.2 moles of a gas at pressures p1= 1.00 atm and p2 = 2.00 atm. Calculate the pressure after the partition is removed and the mixture attains equilibrium.

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

This is a short answer type question as classified in NCERT Exemplar

V1=2L ,V2=3L

µ1 = 4.0and µ2 =5.2

p1= 1.00 atm and p2 = 2.00 atm

p1V1= µ1RT1

p2V2= µ2RT2

when the partition is removed the gases get mixed without any loss of energy . the mixture now attains a common equilibrium pressure and total volume

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering