The displacement of a string is given by y(x,t) = 0.06 sin (2πx/3) cos (120πt) where x and y are in m and t in s. The length of the string is 1.5m and its mass is 3.0* 10 - 2 k g  .

(a) It represents a progressive wave of frequency 60Hz.

(b) It represents a stationary wave of frequency 60Hz.

(c) It is the result of superposition of two waves of wavelength 3 m, frequency 60Hz each travelling with a speed of 180 m/s in opposite direction.

(d) Amplitude of this wave is constant.

3 Views|Posted 7 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
7 months ago

This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar

(b, c) y (x, t) = 0.06 sin (2πx/3) cos (120πt)

(a) y (x, t)=asinkxcoswt

(b) w=120 π , f=60hz

(c) k=2 π 3 = 2 π λ , λ = 3 m , f = 60 h z , v =60 (3)=180m/s

(d) since in stationary wave all particles of the medium executes SHM with varying amplitude nodes.

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fifteen 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fifteen 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering