The Kα - X ray of molybdenum has wavelength 0.071 nm. If the energy of a molybdenum atom with a K electron knocked out is 27.5 keV, the energy of this atom when an L electron is knocked out will be _____ keV. (Round off to the nearest integer)
[h = 4.14 * 10⁻¹⁵ eVs, c = 3 * 10⁸ ms⁻¹]

4 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
5 months ago

E_K - E_L = hc/λ_Kα
E_K - E_L = (4.14*10? ¹? * 3*10? )/0.071*10? = 17500 eV = 17.5 keV.
E_L = E_K - 17.5 = 27.5 - 17.5 = 10 keV.

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

| Δ E 0 | = ( 1 3 6 { 1 1 4 } ) e V

|DE0| = –10.2

λ = 1 2 4 0 0 1 0 . 2 × 1 0 1 0 m

ρ = h λ = 6 . 6 3 × 1 0 3 4 × 1 0 . 2 1 2 4 0 0 × 1 0 1 0                  

? m v = h λ            

  1 . 8 × 1 0 2 7           

v = 6 . 6 3 × 1 0 . 2 × 1 0 3 4 1 2 4 0 0 × 1 0 1 0

v = 6 . 6 3 × 1 0 . 2 1 2 4 0 0 × 1 . 8 × 1 0 3            

= 6 . 6 3 × 1 0 2 1 2 4 × 1 . 8 = 3 . 0 2 ]

= 3 m/s

...Read more

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Atoms 2025

Physics Atoms 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering