The output of a step-down transformer is measured to be 24 V when connected to a 12 W light bulb. The value of the peak current is

(a) 1/ 2 A     

(b) 2 A         

(c) 2A

(d) 2 2 A

5 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar

Secondary voltage Vs= 24V

Power associated with secondary Ps = 12W

IsPSVS = 12/24= 0.5A

I0= Is 2 = 1/ 2 A

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering