The percentage decrease in the weight of a rocket, when taken to a height of 32 km above the surface of earth will, be:

(Radius of earth will, be:

Option 1 - <p>1%</p>
Option 2 - <p>3%</p>
Option 3 - <p>4%</p>
Option 4 - <p>0.5%</p>
2 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
6 months ago
Correct Option - 1
Detailed Solution:

 g1=g (12hR)=g (12*326400)

g1=99g100=0.99g

% decrease is wt = gg1g*100=1%

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

g = A x x 2 + a 2 3 / 2  

v 0 ? d V = - x ? g d x

O - V = - A x a 2 + x 2 3 / 2

Let, a 2 + x 2 = t 2

2 x d x = 2 t d t

x d x = t d t

V = A t d t t 3 - A t - A a 2 + x 2 x

V = A a 2 + x 2

M A = ρ A × 4 3 π R A 3 ρ B = 4 ρ A

M B = ρ B × 4 3 π R B 3 R B = R A 2

M A M B = 2 , R A R B = 2 V E A V E B = 2 G 1 M A R A × R B 2 G 1 M B

v E A = v E B = 1 2 k m s e c 1

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 12th Chapter Eight 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 12th Chapter Eight 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering