Two particles of masses 5 kg and 10 kg are placed along x-axis at positions x = 1 m and x = 3 m. The moment of inertia of the system about an axis respectively passing through centre of mass and parallel to y-axis is
Two particles of masses 5 kg and 10 kg are placed along x-axis at positions x = 1 m and x = 3 m. The moment of inertia of the system about an axis respectively passing through centre of mass and parallel to y-axis is
Option 1 - <p>15 kgm<sup>2</sup></p>
Option 2 - <p>20/3 kgm<sup>2</sup></p>
Option 3 - <p>20 kgm<sup>2</sup></p>
Option 4 - <p>40/3 kgm<sup>2</sup></p>
1 Views|Posted 4 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
Answered by
4 months ago
Correct Option - 4
Detailed Solution:
Distance of CM from 5 kg = 10*2/15 = 4/3m
Similar Questions for you
= 3.15 kg m2
According to question, we can write
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics System of Particles and Rotational Motion 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering






